Aktualnie realizowane projekty: HCV. Akcja identyfikacja || HIV / AIDS || Zdrowy powrót do pracy || Udar || Grypa
Archiwum: Udar 2015-2016 || HCV 2015-2016 || Ostre zespoły wieńcowe 2011-2012 || Ustawa koszykowa 2010 || Kalendarium: 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
HCV. Akcja Identyfikacja
Pilotażowy projekt diagnostyki HCV wśród pacjentów i personelu szpitali neuropsychiatrycznych
Celem projektu jest profilaktyka wirusowego zapalenia wątroby typu C (inne nazwy: WZW typu C, WZW C).
Dane z dostępnych opracowań naukowych świadczą, że osoby cierpiące na schorzenia psychiczne są bardziej, niż populacja ogólna, narażone na ekspozycję i zakażenia patogenami krwiopochodnymi, w tym HCV. Niestety w Polsce brakuje wiarygodnych danych na ten temat, dlatego zaproponowany projekt jest niezmiernie istotny z punktu widzenia zdrowia publicznego. Nadrzędnym celem naszej kampanii jest zdiagnozowanie zakażeń HCV u pacjentów przebywających w placówkach zdrowia psychicznego w Polsce, a następnie poddanie ich procesowi skutecznego leczenia, zaś zgromadzone podczas projektu dane pozwolą na podejmowanie racjonalnych decyzji w ramach systemu ochrony zdrowia.
Z myślą o powyższych aspektach Gilead Sciences Poland Sp. z o.o. oraz Stowarzyszenie CEESTAHC (Central and Eastern European Society of Technology Assessment in Health Care), wspólnie z Zespołem Ekspertów Klinicznych opracowały Ogólnopolską kampanię screeningu HCV w placówkach opieki psychiatrycznej w Polsce.
Celem programu jest promocja zdrowia i edukacja zdrowotna skierowana na zapobieganie rozprzestrzeniania się zakażeń HCV, bezpłatna diagnostyka skierowana do chorych oraz personelu placówek zdrowia psychicznego w Polsce. Projekt jest kontynuacją pilotażowej fazy Programu dotyczącego diagnostyki anty-HCV przeprowadzonej w zeszłym roku wśród pacjentów oraz personelu Szpitala Neuropsychiatrycznego im. prof. Mieczysława Kaczyńskiego w Lublinie.
- Cel główny:
Edukacja i diagnostyka zakażeń HCV wśród pacjentów oraz personelu medycznego placówek opieki psychiatrycznej w Polsce. - Cele szczegółowe:
- Podniesienie poziomu wiedzy nt. profilaktyki, sposobów transmisji, diagnostyki i leczenia chorób wątroby, ze szczególnym uwzględnieniem zakażeń HCV u chorych oraz personelu medycznego.
- Przeprowadzenie akcji bezpłatnego testowania zakażeń HCV skierowanego do wszystkich pacjentów i osób z personelu placówek opieki psychiatrycznej w ramach kampanii,
- Ocena rozpowszechnienia HCV w populacji chorych placówek opieki psychiatrycznej w Polsce, na podstawie wykonanego screeningu i przeprowadzonego pogłębionego wywiadu.
- Wypracowanie wspólnych rekomendacji, dotyczących systemowych rozwiązań na poszczególnych szczeblach systemu ochrony zdrowia w Polsce, mających na celu poprawę dostępności do diagnostyki i leczenia, a w konsekwencji zbliżenia do założeń eliminacji HCV, w myśl strategii WHO.
Cel Kampanii ma charakter wyłącznie medyczny, a podczas jej realizacji nie będzie prowadzona promocja żadnego konkretnego produktu leczniczego.
Zgromadzone podczas akcji anonimowe, zgromadzone dane statystyczne posłużą do opracowania raportu i rekomendacji, mających ma celu poprawę systemu ochrony zdrowia w Polsce, umożliwiając tym samym usprawnienie diagnostyki i opieki nad pacjentami z przewlekłym WZW typu C.
W ramach Kampanii powołany został Komitet Sterujący, w skład którego wchodzą eksperci kliniczni z dziedziny psychiatrii i chorób zakaźnych.
Projekt realizowany jest pod patronatem honorowym następujących instytucji:
Podmioty zainteresowane współpracą zapraszamy do kontaktu!
Czym jest WZW typu C?
WZW typu C to niebezpieczna i przewlekła choroba zakaźna wątroby, której najgroźniejszą cechą jest to, że może bardzo długo nie dawać żadnych objawów. Nieleczona, przez całe życie niszczy wątrobę, a nawet może wywołać raka. Za rozwój WZW typu C odpowiedzialny jest wirus zapalenia wątroby typu C – nazywanym w skrócie HCV. Wirus ten uwielbia mieszkać w naszej wątrobie i stopniowo ją uszkadzać.
Ile osób w Polsce choruje na WZW typu C?
Szacuje się, że w Polsce nawet 200 tysięcy osób jest zakażonych wirusem HCV. Dokładna liczba nie jest znana ze względu na brak diagnozy w większości przypadków infekcji. U części zakażonych dochodzi do samoistnej eliminacji wirusa, u innych zakażenie rozwija się przez lata bezobjawowo, a kolejne osoby zakażają się każdego dnia – więc liczba chorych cały czas się zmienia.
Jak można się zakazić WZW typy C?
Wirus HCV przenosi się przez kontakt z zakażoną krwią oraz w czasie kontaktów seksualnych. Czynniki zwiększające ryzyko infekcji wirusem HCV:
- hospitalizacje
- przyjmowanie narkotyków
- drobne zabiegi medyczne i stomatologiczne
- tatuowanie i piercing (zakładanie kolczyków)
- akupunktura
- kontakty seksualne
- transfuzje krwi.
Wirusem HCV nie można zarazić się poprzez kichanie, kaszel i ślinę, przez dotyk, wspólną kąpiel, korzystanie ze wspólnej ubikacji, pływanie w basenie oraz spożywanie pokarmów przygotowanych przez osobę będącą nosicielem wirusa HCV.
Szczególną grupę osób narażonych stanowią pacjenci leczeni preparatami krwi przed 1993 rokiem. Do tego roku bowiem krew w stacjach krwiodawstwa nie była badana na obecność wirusa HCV. Jeżeli miałeś kontakt z tymi czynnikami ryzyka, to istnieje prawdopodobieństwo, że nieświadomie mogłeś rozpocząć już długą podróż z wirusem HCV.
Przebieg WZW typu C
Gdy wirus HCV rozgości się w naszej wątrobie, zaczyna się niebezpieczną podróż w nieznane. Bez badania nie wiemy nawet, że już się rozpoczęła, ani na jakim etapie jesteśmy.
- Po upływie od 3 do 12 tygodni od zakażenia zaczynamy pierwszy etap choroby: ostre wirusowe zapalenia wątroby. Zaledwie u od 20 do 30% zakażonych obserwowane są niespecyficzne objawy, na podstawie których i tak nie da się zdiagnozować choroby. U pozostałych zakażonych infekcja HCV jest bezobjawowa. Na tym etapie u od 15 do 50% zakażonych dochodzi do samoistnej eliminacji wirusa. U pozostałych zakażonych wirus HCV namnaża się dalej i choroba wkracza w stadium przewlekłe.
- Przewlekłe wirusowe zapalenia wątroby następuje po 6 miesiącach trwania infekcji wirusem HCV. Rozwija się ono u od 50 do 85% zakażonych i również przez długi czas może przebiegać bezobjawowo. Ale w tej fazie choroby dochodzi już do uszkodzenia wątroby i upośledzenia jej funkcji. Proces ten nazywa się włóknieniem wątroby, bo czynne obszary narządu obumierają i są stopniowo wypełniane tkanką łączną. Samoistną eliminację wirusa HCV na tym etapie choroby obserwuje się sporadycznie.
- Bez rozpoznania i leczenia choroba może doprowadzić do marskości wątroby, która jest ostatnim stadium włóknienia. Rozwija się u od 5 do 20% chorych z przewlekłym WZW w ciągu 20–25 lat od momentu zakażenia. Początkowo ona również może nie dawać objawów, bo pomimo znacznego uszkodzenia, wątroba wciąż zachowuje swoje funkcje.
- Nieleczona choroba może zapoczątkować rozwój raka wątrobokomórkowego, który dotyka od 1 do 4% chorych z marskością wątroby w ciągu około 30 lat od zakażenia. Szacuje się, że ryzyko rozwoju tego nowotworu jest u chorych na WZW od 15 do 20 razy wyższe, niż u osób niechorujących na WZW.
Jak wygrać z WZW typu C?
Jak poradzić sobie z groźną chorobą, która rozwija się w ukryciu? Najlepiej przejść do ataku i samodzielnie poszukać choroby, zamiast czekać latami na objawy. Błyskawiczny test anty-HCV to pierwszy krok do zwycięstwa.
Jak diagnozować WZW typu C?
- Pierwszym krokiem diagnostyki jest wykonanie szybkiego testu anty-HCV. Jest to badania obecności przeciwciał przeciwwirusowych we krwi.
- Negatywny wynik testu oznacza, że jesteś zdrowy. Wygrywasz z WZW!
Gdy jednak niepokoją Cię jakiekolwiek utrzymujące się długo objawy zgłoś się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. - Pozytywny wynik testu może świadczyć o samoistnej eliminacji wirusa, o aktywnym zakażeniu lub o przebytym leczeniu. Każdy wynik dodatni testu anty-HCV wymaga potwierdzenia obecności wirusa badaniem genetycznym.
- Negatywny wynik testu oznacza, że jesteś zdrowy. Wygrywasz z WZW!
- Skierowanie na badanie genetyczne wyda Ci lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
- Negatywny wynik badania genetycznego oznacza, że jesteś zdrowy. Wygrywasz z WZW!
- Pozytywny wynik badania genetycznego oznacza chorobę.
- Wykryte zakażenie HCV może być obecnie skutecznie leczone. Na wczesnym etapie infekcji wyleczonych zostaje 99% pacjentów. Stosowane leczenie jest też bardzo bezpieczne i szybkie – trwa około 3 miesiące. Leki mogą być podawane również w postaci doustnej i są w pełni refundowane. I znowu wygrywasz z WZW!
Zapytaj lekarza pierwszego kontaktu, gdzie w Twojej okolicy zrobić test anty-HCV.
Projekt realizowany przez Stowarzyszenie CEESTAHC, przy wsparciu finansowym udzielonym przez firmę Gilead Sciences Poland Sp. z o