Aktualnie realizowane projekty: Zdrowy powrót do pracy || Udar || Zdrowa wątroba || Grypa
Archiwum: Udar 2015-2016 || HCV 2015-2016 || Ostre zespoły wieńcowe 2011-2012 || Ustawa koszykowa 2010 || Kalendarium: 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Udar. Każdy pacjent jest ważny
Projekt cyklu debat edukacyjnych z interesariuszami systemu ochrony zdrowia w obszarze profilaktyki udarów 2015-2016
Autorzy projektu Udar. Każdy pacjent jest ważny chcieli podnieść świadomość wagi problemu udarów w zdrowiu publicznym, znaczenia profilaktyki, wielkość kosztów społecznych oraz wskazać istotną rolę samorządów w nadawaniu ostatecznego kształtu dotykającym bezpośrednio pacjenta odgałęzieniom systemu ochrony zdrowia. Zaangażowano kreatorów polityki zdrowotnej i opiniotwórcze ośrodki regionalne do debaty nad rolą poszczególnych interesariuszy systemu ochrony zdrowia oraz tworzeniem modelowych nowoczesnych rozwiązań w kluczowych obszarach zdrowia publicznego z zaangażowaniem samorządów.
Stowarzyszenie CEESTAHC od wielu lat włącza się w nurt konstruktywnej dyskusji nad tworzeniem systemu ochrony zdrowia opartego na świadomych i efektywnych rozwiązaniach. Wobec widocznych od lat trudności z centralnym zarządzaniem służbą zdrowia, kluczowym elementem może okazać się wzmocnienie roli samorządów oraz stworzenie dogodnych warunków dla regionalnych koalicji, które wpłyną na poprawę opieki nad pacjentem w poszczególnych obszarach terapeutycznych.
Zmniejszenie zachorowalności i przedwczesnej umieralności z powodu chorób naczyniowo-sercowych, w tym udarów mózgu było strategicznym celem Narodowego Programu Zdrowia 2007-2015.
W związku z nowelizacją Ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych debata nad wdrażaniem nowych rozwiązań była doskonale umiejscowiona w czasie. Stowarzyszenie CEESTAHC posiada duży dorobek w projektach dotyczących zdrowia publicznego oraz doświadczenie we współpracy z samorządami oraz innymi instytucjami polskiego systemu ochrony zdrowia: GIS, NFZ, AOTM. Przez lata transparentnej działalności Stowarzyszenie CEESTAHC zdobyło też zaufanie strony publicznej i potencjał merytoryczny pozwalający na swobodne poruszanie się w dowolnej tematyce dotyczącej systemu ochrony zdrowia.
Opis projektu Udar. Każdy pacjent jest ważny
Zakres projektu
Cykl regionalnych spotkań dla kreatorów polityki zdrowotnej 2015-2016
- Przeprowadzenie debat w kluczowych województwach, z uwzględnieniem tematyki profilaktyki udarów, kwestii terapii oraz kontraktowania świadczeń i ich wyceny (AOTM) a także rehabilitacji osób po przebytym udarze przez pryzmat roli poszczególnych interesariuszy Systemu Ochrony Zdrowia w tych działaniach.
- W każdej lokalizacji współpraca przy organizacji spotkania z samorządem szczebla wojewódzkiego.
- Zaproszeni goście:
- przedstawiciele płatnika (OW NFZ),
- przedstawiciele świadczeniodawców,
- lokalni politycy zdrowotni,
- eksperci zdrowia publicznego,
- samorządy szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego (urzędnicy i radni),
- przedstawiciele wojewody,
- przedstawiciele systemowych instytucji: GIS/ WSSE, ZUS,
- wybrani lekarze klinicyści,
- przedstawiciele środowiska lekarskiego,
- pracodawcy,
- przedstawiciele katedr zdrowia publicznego
- organizacje pacjenckie.
Przed każdym spotkaniem zaplanowany krótki briefing dla mediów.
- W trakcie spotkania została zebrana ankieta nt. problematyki udarów, roli samorządów oraz ich potrzeb w zakresie opracowania i realizacji samorządowych programów zdrowotnych.
- Kluczowym elementem każdego spotkania była debata ekspertów wg uzgodnionego zakresu tematów, z której zostały rejestrowane wnioski i konkluzje na potrzeby rozwiązań lokalnych i możliwości wykorzystania różnych źródeł finansowania dla programów polityki zdrowotnej.
- Pożądane dla projektu było uzyskanie patronatów właściwych instytucji oraz towarzystw naukowych (NIZP, Polskie Towarzystwo Neurologiczne, Krajowy Konsultant w dziedzinie Zdrowia Publicznego).
- Spotkania organizowane były we współpracy z lokalnym samorządem szczebla wojewódzkiego, lokalnym eksperckim środowiskiem medycznym oraz regionalnymi przedstawicielami płatnika publicznego.
- Spotkania były realizowane od czerwca 2015 do listopada 2016.
- Przewidywana frekwencja na każdym spotkaniu: 45-70 osób
Cele spotkań regionalnych
- Uświadomienie wagi problemu udarów w poszczególnych regionach Polski.
- Umieszczenie profilaktyki udarów w priorytetach zdrowotnych samorządów = mapy potrzeb zdrowotnych województw oraz w planach zabezpieczenia zdrowotnego (wojewoda).
- Uzyskanie opinii samorządów i określenie potrzeb regionalnych w zakresie udarów i ich profilaktyki.
- Uzyskanie opinii nt. projektowania modelowych rozwiązań dla samorządów.
- Wskazanie środków dla samorządów na realizację zadań (budżet samorządu lub środki unijne w perspektywie do 2020).
- Realizacja programów polityki zdrowotnej przez samorządy w świetle nowelizacji Ustawy o świadczeniach finansowanych ze środków publicznych oraz implikacje Ustawy dla regionalnego systemu ochrony zdrowia.
Scenariusz spotkania regionalnego
- Prezentacja kliniczna (epidemiologia, grupy ryzyka, standardy postępowania, profilaktyka, obszary niedoborów systemu).
- Prezentacja kosztów płatnika (OW NFZ, ZUS).
- Rola interesariuszy po nowelizacji Ustawy o świadczeniach finansowanych ze środków publicznych, za szczególnym naciskiem na zadania samorządów i wojewody.
- Debata z udziałem przedstawicieli instytucji publicznych, klinicystów i ekspertów.
Ocena i odbiór projektu Udar. Każdy pacjent jest ważny
W projekcie Udar. Każdy pacjent jest ważny, jak i w innych projektach Stowarzyszenia CEESTAHC, wysoka jakość merytoryczna dyskusji w połączeniu z walorem edukacyjnym i przystępnością przekazu przyczyniła się do zaangażowania regionalnych instytucji publicznych w lepsze zabezpieczenie zdrowotne lokalnych społeczności.
Doświadczenia zebrane w trakcie cyklu konferencji zorganizowanych w ramach projektu Udar. Każdy pacjent jest ważny zaowocowały publikacją Programu profilaktyki wtórnej udarów.
Konferencje Udar. Każdy pacjent jest ważny zorganizowane latach 2015-2016
- Konferencja Udar | Opole, 16 czerwca 2015
- Konferencja Udar | Gdańsk, 17 lipca 2015
- Konferencja Udar | Toruń, 5 listopada 2015
- Konferencja Udar | Poznań, 19 listopada 2015
- Konferencja Udar | Warszawa, 30 listopada 2015
- Konferencja Udar | Kraków, 7 listopada 2016
- Konferencja Udar | Warszawa, 28 listopada 2016